Sromowce Wyżne i okolica

Sromowce Wyżne - wieś letniskowa, usytuowana poniżej zapory na brzegu Dunajca, ma rodowód sięgający początku XIV w. W 1423 r. niedaleko stąd odbyło się spotkanie Władysława Jagiełły z Zygmuntem Luksemburczykiem.

Orle Gniazdo

W latach 1926-27 powstal budynek „Orle Gniazdo” dla chlopców w wieku gimnazjalnym oraz „Dom Ludowy” z pomieszczeniami administracyjnymi, ambulatorium i sala widowiskowa, przeznaczony na potrzeby wsi.

Cisowy Dworek

W 1924 r. przystąpiono do budowy ośrodka harcerskiego „Cisowego Dworku” w Sromowcach Wyżnych k. Czorsztyna, w budowie a potem wyposażaniu którego brały udział drużyny żeńskie z całej Polski oraz skautki z innych krajów.

Cisowy Dworek

W latach 1978-85 została podjęta decyzja o zburzeniu budynków gospodarczych i przebudowaniu ich na budynek hotelowy, który na cześć Olgi Małkowskiej został nazwany "Gaździna Oleńka".

Watra

W roku 1936 została oddana do użytku „Watra”, służąca jako miejsce zbiórek i spotkań. Dewizą Watry było "Idź i czyń" Znajduje się w niej kominek, zbudowany - za pieniądze przekazane na ten cel przez skautki szkockie - w/g bardzo starych szkockich wzorów.

Domki letniskowe

Do dyspozycji naszych gości oddajemy również cztery domki letniskowe, po 3-6 miejsc noclegowych z łazienką i prysznicem.

Wszystkie ośrodki Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Back to top